Hrádek u Sušice

Obec Hrádek se nachází v předhůří Šumavy, v malebném údolí říčky Ostružné, 4 km od města Sušice. Obec leží v oblasti Svatoborské vrchoviny s majestátným Svatoborem (845 m n. m). Svým územím zasahuje do dvou přírodních rezervací. Obcí prochází silnice II. třídy č. 187 Klatovy– Sušice.

Název obce je odvozen od hrádku, který zde stál počátkem 13. století, osada je však ještě starší. První písemná zmínka o obci je z roku 1298. Ve 14. století uváděn jako městečko, na které byl znovu povýšen roku 1479.

S Hrádkem je spojeno působení kněze a spisovatele Františka Pravdy (1817–1904), vlastním jménem Vojtěch Hlinka, který byl vychovatelem dětí hrádeckého pána. V Tedražicích se narodil významný český houslista a dirigent František Stupka.

Kostel z 1. poloviny 13. století nad říčkou Pstružnou na místě bývalé rýžovnické osady Vzduny. Je obklopen hřbitovem a viditelný z širokého okolí.
Kostel románského původu postavený na přelomu 12. a 13. století.
Žlutá, modrá, červená, zelená trasa.
Renesanční zámek vybudovaný v roce 1590, v 18. století rozšířený o nový barokní zámek. Od roku 2008 místo konání řady kultirních a společenských akcí.
Nad obcí Kašovice se nachází zbytky tvrze, která je prvně připomínaná ve 14. století. V 16. století se již uvádí jako pustá.